Etiket arşivi: Web

Av.Tr Zorunlu Mu?

Avukatlar için Av.tr uzantılı alanadı almak zorunlu mu? Yoksa .com .net .org vs. TLD alabilirler mi?

Hızlı Yanıt: Meslektaşları ile Haksız rekabet teşkil edecek alan adları dışında Zorunlu değiller, ister av.tr ister başka alanadı uzantılı internet sitesi açabilirler…

Ayrıntılı açıklama :

Avukatlar; Eski Avukatlık Reklam Yasağı Yönetmeliği madde 9 ile konulan sınırlama ile sadece av.tr uzantılı web adresi sahibi olabiliyor ve yine yalnızca kayıtlı olunan baro ile Türkiye Barolar Birliği tarafından sağlanan ya da av.tr uzantılı e-mail adresi kullanma zorunluluğu vardı. Bu zorunluluğun avukatların ifade özgürlüğünü kısıtladığı, mesleki çalışmalarını yayınlamalarını önlediği gibi avukatların yönettiği hukuk sitelerini de engellediği sonucuna varılarak;

Türkiye Barolar Birliği Reklam Yasağı Yönetmeliği ‘nde yapılan yapılan değişiklikler ile (07.09.2010 tarihli Resmi Gazete Sayı: 27695), avukatların av.tr uzantılı internet sitesi ve e-mail kullanması zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır. Bu tarihten sonra avukatlar diledikleri alanadı uzantısındaki (com, net, org, info, biz, eu, vs.) adları kullanarak web sitesi kurabilecek, bu alan adlarına bağlı ya da diledikleri ücretsiz (gmail, yahoo, hotmail, mynet) email hizmetlerini kullanabileceklerdir.

Yönetmelik değişikliği ile yapılan düzenleme, hiçbir ülkede olmayan av.tr alan adı uygulaması zorunluluğunu ortadan kaldırdığı gibi tam tersine maalesef sınırsız bir özgürlük de tanımış olduğu da sanılabilir. Örneğin bir avukat: “www.eniyiavukat.com” alan adını tescil edebilecek veya yönetmeliğe göre uygun olmayan “www.enguzelhukukburosu.com” alan adı ile faaliyet gösterebilecek gibi sanılabilir. Ancak Yönetmeliğin diğer maddeleri avukatlar ve hukuk bürolarının kullanabilecekleri adları düzenlemekte olup, iş sağlamak için meslektaşlar arasında haksız rekabet yasağı bulunduğundan bu iki örneğe benzer alan adlarının kullanılması mümkün değildir. Avukatlar isim ve soyisimleri ile avukatlık bürosu, avukatlık ortaklıkları ve ortaklığı oluşturanların soyisimlerinden oluşan alan adlarını tescil ettirebilir ve kullanabilirler (Örneğin: mehmetdemir.com, bernaiyigun.net, demir-bilek.com, sahinavukatlikburosu.com gibi).

Avukatlardan biri ya da  birkaçının adı veya soyadı olmayan, marka çağrıştıran isimlerin ve “… Hukuk Bürosu” biçimindeki domain adlarının, alan adı olarak tescili ve kullanılması yönetmeliğe göre mümkün değildir. Bu hususta Barolar ve TBB disiplin kurullarına,  iş temin etmeye yönelik ve meslektaşlar arasında haksız rekabet oluşturabilecek alan adlarının belirlenmesinde geniş takdir hakkı tanınmıştır.

Avukatlar, Avukatlık Hukuku mevzuatı gereğince internet sitelerinde avukatlık mesleğinin onur ve kurallarına, avukatl ünvanının gerektirdiği saygı ve güvene uygun davranmamak, sitelerinde gerekli güvenlik önlemlerini alarak, sır saklama yükümlülüğüne uygun davranmak üzere yayın yapmakla mükelleflerdir.  Avukatlar, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenen “Avukatlık Meslek Kuralları”na aykırı olmayacak şekilde kendilerini ifade etme hakkına sahiptirler.

Yönetmelik değişikliği ile artık barolar, Reklam Yasağı Yönetmeliği’nin ihlali nedeni ile şikayet,  ihbar vs. nedenle doğrudan  re’sen soruşturma açamayacaktır. İhlal durumunda, barolar ilgili avukata bir uyarı yazısı gönderecek, tebligatta söz konusu aykırılığın 15 gün içerisinde giderilmesi, aksi takdirde Baro tarafından re’sen soruşturma açılacağı tebliğ edilecektir. Avukat, uyarı yazısının eline ulaşmasından itibaren 15 gün içerisinde aykırılığı düzeltmek zorundadır. Bu süre içinde aykırılığın giderilmezse, baro tarafından kendiliğinden soruşturma başlatılacak ve gerekli müeyyideler uygulanacaktur. BU kuralın istisnası: Yönetmeliğe aykırı fiil ya da fiilleri birden fazla işleyen avukatlara yeniden uyarı yazısı gönderilmeyecek, derhal ve re’sen disiplin soruşturması başlatılacaktır. Bu istisnanın meslek kurallarına ve mevzuata uymamayı alışkanlık edinenlerin her yeni fiili için uyarı yazısı göndermenin lüzumsuzluğudur.

AV.TR Web

AV.TR AVUKAT WEB HIZMETLERI

Türkiye Barolar Birliği’nin çalışmaları sonucunda Türkiye’de ilk kez bir meslek grubu olan avukatlar için özel olarak internet adresleri dağıtılmaya başlandı. Açılımı Avukat – Türkiye olan av.tr uzantılı internet adresinizi (domain name) almak, bu adres altında web sitesi açmak ve e-posta hesabı kullanmak artık çok kolay.

AV.TR projesiyle ilgili olarak; www.isminiz.av.tr uzantılı web sitesi almak istediğiniz takdirde yapmanız gerekenler ve mevcut sitenizi nasıl yöneteceğiniz hakkında ve bu konuda hizmet veren hosting ve tasarım şirketleri hakkındaki bilgilere aşağıdaki web adreslerinden ulaşabilirsiniz.

TBB’nin ilgili Reklam Yönetmeliği
Av.Tr Alan Adları Hakkında Bilgiler
TBB Alan Adı Tahsis Taahhütnamesi
Adım adım alan adı tahsisi işlemleri

 

Avukat ve hukuk büroları sitelerine bazı örnekler:

www.pazarbasi.av.tr www.yuksel.av.tr www.tayfuneyilik.av.tr

Yararlı Web Adresleri

Hukukçular için; Aradığınızı kolay bulmak için derlediğimiz yararlı web adresleri ve çeşitli siteler.

Makinalar Makineler Bulaşık MakinasıBuz MakinasıÇamaşır MakinasıÇamaşır Kurutma MakinasıÇay MakinasıCep TelefonuCila ve Yer Yıkama MakinasıCilt MakinasıÇim Biçme MakinasıÇit Budama MakinasıDijital Fotoğraf MakinasıDilimleme MakinasıDondurma MakinasıDvd Kayıt MakinasıEkmek Kızartma MakinasıEkmek Yapma MakinasıEl Kurutma MakinasıElektrikli SüpürgeEpilasyon MakinasıEspresso MakinasıEtiket MakinasıEvrak imha MakinasıFaks MakinasıFax MakinasıFotoğraf MakinasıFotokopi MakinasıHalı Yıkama MakinasıHesap MakinasıKağıt Kesme MakinasıKahve MakinasıKaynak MakinasıKıyma MakinasıLaminasyon MakinasıMatkap makinasıMeyve Sıkma MakinasıMp3 PlayerOlta MakinasıPara Sayma MakinasıProjeksiyon MakinasıSaç Kesme MakinasıSaç Kurutma MakinasıSes Kayıt MakinasıTaşlama MakinasıTelefon MakinasıTelevizyon MakinasıTıraş MakinasıTost MakinasıVakum MakinasıVidalama MakinasıWaffle MakinasıYoğurt MakinasıZımpara Makinası

Makineleri

Oteller :

Adana Otelleri Edirne Otelleri Mardin Otelleri
Adıyaman Otelleri Elazığ Otelleri Muğla Otelleri
Afyon Otelleri Erzurum Otelleri Nevşehir Otelleri
Ağrı Otelleri Eskişehir Otelleri Niğde Otelleri
Aksaray Otelleri Gaziantep Otelleri Ordu Otelleri
Amasya Otelleri Giresun Otelleri Osmaniye Otelleri
Ankara Otelleri Hatay Otelleri Rize Otelleri
Antalya Otelleri İçel Otelleri Sakarya Otelleri
Aydın Otelleri İstanbul Otelleri Samsun Otelleri
Balıkesir Otelleri İzmir Otelleri Şanlıurfa Otelleri
Bartın Otelleri Kahramanmaraş Otelleri Sinop Otelleri
Batman Otelleri Karabük Otelleri Şırnak Otelleri
Bitlis Otelleri Kars Otelleri Sivas Otelleri
Bolu Otelleri Kastamonu Otelleri Tokat Otelleri
Bursa Otelleri Kayseri Otelleri Trabzon Otelleri
Çanakkale Otelleri Kilis Otelleri Van Otelleri
Çankırı Otelleri Kocaeli Otelleri Yalova Otelleri
Çorum Otelleri Konya Otelleri Yozgat Otelleri
Denizli Otelleri Kütahya Otelleri Zonguldak Otelleri
Diyarbakır Otelleri Malatya Otelleri