Etiket arşivi: Site nasıl kurulur

Alan adı nasıl alınır?

Acemiler için alan adı nasıl alınır kılavuzu, ipuçları ve izlenmesi gereken yollar. Kolay mı zor mu bir alan adı sahibi olmak, nedir bu domain denilen şey?:

Bu yazıyı okuyorsanız belki de sinirlenmeye başlamış olabilirsiniz. Biraz sabır. İlk başlarda Ben de sizin gibi alanadı almak için ne gerektiğini bilmiyordum. Avukatlık herşeyi bilmek değil ama demek ki internette gezebiliyorsak alan adı da satın alabiliriz değerli meslektaşım. Ben mi? Alanadı satmıyorum, sadece yol göstermeye çalışıyorum avukat arkadaşlara…

Öncelikli olarak av.tr alanadı almak zorunluluğu kalktı. Ama illa av.tr alan adı alacağım diyorsanız AV.TR Web, Av.tr domain (alan adı) zorunlu olup olmadığına dair Av.Tr Zorunlu Mu? yazımıza bakınız.

Size öncelikli olarak alan adı satın almak için gerekenleri anlatmaya çalışacağız. Gerekli olanlar;

1- Önce aklınızda bir alan adı canlandırın. Ama avukat olduğunuz için reklam içeren, meslektaşlar ile haksız rekabete girmeyecek, müvekkil edinme amacı içermeyecek alan adları seçimi yapmak çok önemli. Zira ileride Baro ile sorun yaşamak istemezsiniz bir hukukçu olarak… Onun için öncelikle ad-soyad, hukuk bürosu ismi gibi ÖZEL alanadları tasarlayın. Bunu tasarlarken lütfen “hukuk bürosu” terimini kullanmayın. Çünkü Avukatlık mevzuatına göre yasak aslında. Onun yerine “avukatlık bürosu” terimi her yönden uygun. Örneğin “soyadınızavukatlikburosu.com”, “avadsoyad.com”… Ama biz size ileride mevzuat değişiklikleri, etik kurallar vs. yeni düzenlemelerde yeniden uğraşmamak için en sağlıklı alanadı olarak adsoyad.com şeklindeki bir alanadını tavsiye ederiz.

2- Alanadı seçimi yaptınız. Şimdiki adım o alan adı boş mu? Yani sizden önce biri almış mı? Çünkü alan adı politikası genel olarak “ilk gelen alır” prensibi şeklinde çalışır. Alanadı sahibi olmayacaksınız, aldığınız anda ve sürede sizindir. Ama yenilemediniz, unuttunuz alanadı düşer ve belli bir periyottan sonra bir başkası da alabilir.  Peki alan adı boş mu, müsait mi? İşte bu aşamada “domain registrar” veya “alan adı kayıt firmaları” şeklinde bir internet araması ile kayıt yaptıracağınız aracı kuruluşları bulacaksınız. Tahmini fiyat olarak 9-10 dolar ödeyeceğiniz .com, .net, .org gibi alan adları arasından seçim yapıp, uygun olanı almak için ilgili siteye üye olunuz. Örneğin: www.enucuzdomain.com olabilir veya diperleri (İleride tavsiye yapabilirim).

3- Ödemeler için Kredi kartı veya paypal gerekli. Paypal bir aracı kuruluş. Yani siz kredi kartı bilgilerinizi veriyorsunuz, o saklıyor, ödemelerinizi oradan çekiyor. Tabi küçük bir komisyon da alıyor. Ama kredi kartı bilgilerini internette vermek istemeyen avukat arkadaşlar için harika bir aracı diyebiliriz. Böylelikle kredi kartı güvenliği de sağlanmış oluyor. Paypal yeterince güvenlidir, sakın korkmayın. Ama şifreniz de kolay olmasın.

4- Alanadını almayı başardınız. Bitti mi? Hayır… Sakın kızmayın, şimdi o alan adını barındıracak bir liman yani hosting lazım. İsterseniz www.enucuzhosting.com sitesine bakın ama “alan adı barındırma” veya “hosting hizmetleri” diye arama yaptığınızda bolca karşınıza çıkacak. Hosting firması önerisi yap diyorsanız www.netdirekt.com.tr Türkiye lokasyonlu hosting firması ve güvenli.

5- Alanadı kontrol paneline giriyorsunuz NS veya DNS ayarları bölümünden hosting firmasının size verdiği DNS adreslerini yazıyorsunuz. Örnek; ns1.netdirekt.com.tr , ns2.netdirekt.com.tr…

6- Alanadını barınacağı limana (bu bir sabit IP adresi olan bilgisayar, yani server, yani sunucu) bağlıyorsunuz. Yani yönlendiriyorsunuz.

7- Şimdi hangi web yazılımını kullanacaksanız onu size verilen hosting paneli kullanıcı adı ve şifresi ile veya FTP bilgilerini kullanarak sunucuya gönderiyorsunuz. Durun bir dakika burası sizi aşabilir. Bu durumda bir web tasarım firması ihtiyacı duyabilirsiniz. Ben o işle ilgilenemem diyorsanız bir web tasarım firması bulmalısınız. Ama size tavsiyem yazılacak yazıları ve konuları tamamen siz hazır edin. Resimleri hazır edin. Yoksa bir webmaster sizin yerinize ne yazılacağını bilemez. O işin teknik yönüyle ilgilenin. Ben web tasarımcısı istemiyorum, www.avtr.info gibi kendim yapacağım diyorsanız o zaman wordpress veya joomla diye aratıp bu scriptleri (web yazılım programı) servera indirin ve kurulum kılavuzları eşliğinde kendi web sitenizi kendiniz yapın. Özellikle wordpress aslında zor değil. Beceremezseniz web tasarımcısı aramayı deneyin.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu meslektaşım!