Etiket arşivi: Av.tr

Alan adı nasıl alınır?

Acemiler için alan adı nasıl alınır kılavuzu, ipuçları ve izlenmesi gereken yollar. Kolay mı zor mu bir alan adı sahibi olmak, nedir bu domain denilen şey?:

Bu yazıyı okuyorsanız belki de sinirlenmeye başlamış olabilirsiniz. Biraz sabır. İlk başlarda Ben de sizin gibi alanadı almak için ne gerektiğini bilmiyordum. Avukatlık herşeyi bilmek değil ama demek ki internette gezebiliyorsak alan adı da satın alabiliriz değerli meslektaşım. Ben mi? Alanadı satmıyorum, sadece yol göstermeye çalışıyorum avukat arkadaşlara…

Öncelikli olarak av.tr alanadı almak zorunluluğu kalktı. Ama illa av.tr alan adı alacağım diyorsanız AV.TR Web, Av.tr domain (alan adı) zorunlu olup olmadığına dair Av.Tr Zorunlu Mu? yazımıza bakınız.

Size öncelikli olarak alan adı satın almak için gerekenleri anlatmaya çalışacağız. Gerekli olanlar;

1- Önce aklınızda bir alan adı canlandırın. Ama avukat olduğunuz için reklam içeren, meslektaşlar ile haksız rekabete girmeyecek, müvekkil edinme amacı içermeyecek alan adları seçimi yapmak çok önemli. Zira ileride Baro ile sorun yaşamak istemezsiniz bir hukukçu olarak… Onun için öncelikle ad-soyad, hukuk bürosu ismi gibi ÖZEL alanadları tasarlayın. Bunu tasarlarken lütfen “hukuk bürosu” terimini kullanmayın. Çünkü Avukatlık mevzuatına göre yasak aslında. Onun yerine “avukatlık bürosu” terimi her yönden uygun. Örneğin “soyadınızavukatlikburosu.com”, “avadsoyad.com”… Ama biz size ileride mevzuat değişiklikleri, etik kurallar vs. yeni düzenlemelerde yeniden uğraşmamak için en sağlıklı alanadı olarak adsoyad.com şeklindeki bir alanadını tavsiye ederiz.

2- Alanadı seçimi yaptınız. Şimdiki adım o alan adı boş mu? Yani sizden önce biri almış mı? Çünkü alan adı politikası genel olarak “ilk gelen alır” prensibi şeklinde çalışır. Alanadı sahibi olmayacaksınız, aldığınız anda ve sürede sizindir. Ama yenilemediniz, unuttunuz alanadı düşer ve belli bir periyottan sonra bir başkası da alabilir.  Peki alan adı boş mu, müsait mi? İşte bu aşamada “domain registrar” veya “alan adı kayıt firmaları” şeklinde bir internet araması ile kayıt yaptıracağınız aracı kuruluşları bulacaksınız. Tahmini fiyat olarak 9-10 dolar ödeyeceğiniz .com, .net, .org gibi alan adları arasından seçim yapıp, uygun olanı almak için ilgili siteye üye olunuz. Örneğin: www.enucuzdomain.com olabilir veya diperleri (İleride tavsiye yapabilirim).

3- Ödemeler için Kredi kartı veya paypal gerekli. Paypal bir aracı kuruluş. Yani siz kredi kartı bilgilerinizi veriyorsunuz, o saklıyor, ödemelerinizi oradan çekiyor. Tabi küçük bir komisyon da alıyor. Ama kredi kartı bilgilerini internette vermek istemeyen avukat arkadaşlar için harika bir aracı diyebiliriz. Böylelikle kredi kartı güvenliği de sağlanmış oluyor. Paypal yeterince güvenlidir, sakın korkmayın. Ama şifreniz de kolay olmasın.

4- Alanadını almayı başardınız. Bitti mi? Hayır… Sakın kızmayın, şimdi o alan adını barındıracak bir liman yani hosting lazım. İsterseniz www.enucuzhosting.com sitesine bakın ama “alan adı barındırma” veya “hosting hizmetleri” diye arama yaptığınızda bolca karşınıza çıkacak. Hosting firması önerisi yap diyorsanız www.netdirekt.com.tr Türkiye lokasyonlu hosting firması ve güvenli.

5- Alanadı kontrol paneline giriyorsunuz NS veya DNS ayarları bölümünden hosting firmasının size verdiği DNS adreslerini yazıyorsunuz. Örnek; ns1.netdirekt.com.tr , ns2.netdirekt.com.tr…

6- Alanadını barınacağı limana (bu bir sabit IP adresi olan bilgisayar, yani server, yani sunucu) bağlıyorsunuz. Yani yönlendiriyorsunuz.

7- Şimdi hangi web yazılımını kullanacaksanız onu size verilen hosting paneli kullanıcı adı ve şifresi ile veya FTP bilgilerini kullanarak sunucuya gönderiyorsunuz. Durun bir dakika burası sizi aşabilir. Bu durumda bir web tasarım firması ihtiyacı duyabilirsiniz. Ben o işle ilgilenemem diyorsanız bir web tasarım firması bulmalısınız. Ama size tavsiyem yazılacak yazıları ve konuları tamamen siz hazır edin. Resimleri hazır edin. Yoksa bir webmaster sizin yerinize ne yazılacağını bilemez. O işin teknik yönüyle ilgilenin. Ben web tasarımcısı istemiyorum, www.avtr.info gibi kendim yapacağım diyorsanız o zaman wordpress veya joomla diye aratıp bu scriptleri (web yazılım programı) servera indirin ve kurulum kılavuzları eşliğinde kendi web sitenizi kendiniz yapın. Özellikle wordpress aslında zor değil. Beceremezseniz web tasarımcısı aramayı deneyin.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu meslektaşım!

Av.Tr Zorunlu Mu?

Avukatlar için Av.tr uzantılı alanadı almak zorunlu mu? Yoksa .com .net .org vs. TLD alabilirler mi?

Hızlı Yanıt: Meslektaşları ile Haksız rekabet teşkil edecek alan adları dışında Zorunlu değiller, ister av.tr ister başka alanadı uzantılı internet sitesi açabilirler…

Ayrıntılı açıklama :

Avukatlar; Eski Avukatlık Reklam Yasağı Yönetmeliği madde 9 ile konulan sınırlama ile sadece av.tr uzantılı web adresi sahibi olabiliyor ve yine yalnızca kayıtlı olunan baro ile Türkiye Barolar Birliği tarafından sağlanan ya da av.tr uzantılı e-mail adresi kullanma zorunluluğu vardı. Bu zorunluluğun avukatların ifade özgürlüğünü kısıtladığı, mesleki çalışmalarını yayınlamalarını önlediği gibi avukatların yönettiği hukuk sitelerini de engellediği sonucuna varılarak;

Türkiye Barolar Birliği Reklam Yasağı Yönetmeliği ‘nde yapılan yapılan değişiklikler ile (07.09.2010 tarihli Resmi Gazete Sayı: 27695), avukatların av.tr uzantılı internet sitesi ve e-mail kullanması zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır. Bu tarihten sonra avukatlar diledikleri alanadı uzantısındaki (com, net, org, info, biz, eu, vs.) adları kullanarak web sitesi kurabilecek, bu alan adlarına bağlı ya da diledikleri ücretsiz (gmail, yahoo, hotmail, mynet) email hizmetlerini kullanabileceklerdir.

Yönetmelik değişikliği ile yapılan düzenleme, hiçbir ülkede olmayan av.tr alan adı uygulaması zorunluluğunu ortadan kaldırdığı gibi tam tersine maalesef sınırsız bir özgürlük de tanımış olduğu da sanılabilir. Örneğin bir avukat: “www.eniyiavukat.com” alan adını tescil edebilecek veya yönetmeliğe göre uygun olmayan “www.enguzelhukukburosu.com” alan adı ile faaliyet gösterebilecek gibi sanılabilir. Ancak Yönetmeliğin diğer maddeleri avukatlar ve hukuk bürolarının kullanabilecekleri adları düzenlemekte olup, iş sağlamak için meslektaşlar arasında haksız rekabet yasağı bulunduğundan bu iki örneğe benzer alan adlarının kullanılması mümkün değildir. Avukatlar isim ve soyisimleri ile avukatlık bürosu, avukatlık ortaklıkları ve ortaklığı oluşturanların soyisimlerinden oluşan alan adlarını tescil ettirebilir ve kullanabilirler (Örneğin: mehmetdemir.com, bernaiyigun.net, demir-bilek.com, sahinavukatlikburosu.com gibi).

Avukatlardan biri ya da  birkaçının adı veya soyadı olmayan, marka çağrıştıran isimlerin ve “… Hukuk Bürosu” biçimindeki domain adlarının, alan adı olarak tescili ve kullanılması yönetmeliğe göre mümkün değildir. Bu hususta Barolar ve TBB disiplin kurullarına,  iş temin etmeye yönelik ve meslektaşlar arasında haksız rekabet oluşturabilecek alan adlarının belirlenmesinde geniş takdir hakkı tanınmıştır.

Avukatlar, Avukatlık Hukuku mevzuatı gereğince internet sitelerinde avukatlık mesleğinin onur ve kurallarına, avukatl ünvanının gerektirdiği saygı ve güvene uygun davranmamak, sitelerinde gerekli güvenlik önlemlerini alarak, sır saklama yükümlülüğüne uygun davranmak üzere yayın yapmakla mükelleflerdir.  Avukatlar, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenen “Avukatlık Meslek Kuralları”na aykırı olmayacak şekilde kendilerini ifade etme hakkına sahiptirler.

Yönetmelik değişikliği ile artık barolar, Reklam Yasağı Yönetmeliği’nin ihlali nedeni ile şikayet,  ihbar vs. nedenle doğrudan  re’sen soruşturma açamayacaktır. İhlal durumunda, barolar ilgili avukata bir uyarı yazısı gönderecek, tebligatta söz konusu aykırılığın 15 gün içerisinde giderilmesi, aksi takdirde Baro tarafından re’sen soruşturma açılacağı tebliğ edilecektir. Avukat, uyarı yazısının eline ulaşmasından itibaren 15 gün içerisinde aykırılığı düzeltmek zorundadır. Bu süre içinde aykırılığın giderilmezse, baro tarafından kendiliğinden soruşturma başlatılacak ve gerekli müeyyideler uygulanacaktur. BU kuralın istisnası: Yönetmeliğe aykırı fiil ya da fiilleri birden fazla işleyen avukatlara yeniden uyarı yazısı gönderilmeyecek, derhal ve re’sen disiplin soruşturması başlatılacaktır. Bu istisnanın meslek kurallarına ve mevzuata uymamayı alışkanlık edinenlerin her yeni fiili için uyarı yazısı göndermenin lüzumsuzluğudur.

AV.TR Web

AV.TR AVUKAT WEB HIZMETLERI

Türkiye Barolar Birliği’nin çalışmaları sonucunda Türkiye’de ilk kez bir meslek grubu olan avukatlar için özel olarak internet adresleri dağıtılmaya başlandı. Açılımı Avukat – Türkiye olan av.tr uzantılı internet adresinizi (domain name) almak, bu adres altında web sitesi açmak ve e-posta hesabı kullanmak artık çok kolay.

AV.TR projesiyle ilgili olarak; www.isminiz.av.tr uzantılı web sitesi almak istediğiniz takdirde yapmanız gerekenler ve mevcut sitenizi nasıl yöneteceğiniz hakkında ve bu konuda hizmet veren hosting ve tasarım şirketleri hakkındaki bilgilere aşağıdaki web adreslerinden ulaşabilirsiniz.

TBB’nin ilgili Reklam Yönetmeliği
Av.Tr Alan Adları Hakkında Bilgiler
TBB Alan Adı Tahsis Taahhütnamesi
Adım adım alan adı tahsisi işlemleri

 

Avukat ve hukuk büroları sitelerine bazı örnekler:

www.pazarbasi.av.tr www.yuksel.av.tr www.tayfuneyilik.av.tr